Анонси випусків

- Анонс найближчих випусків

1. Найстарші, хоч і не перші

1. У кілька разів вище. Перша польська марка з'явилася в 1860 р. на території, що входила до складу царської Росії, і перебувала в обігу до 1865 р., коли в результаті репресій і обмежень, введених після придушення січневого повстання 1863 р., польські землі були позбавлені, зокрема, самоврядування в галузі поштового адміністрації. На цій марці був надрукований польською мовою її номінал, а вірніше тариф - 10 коп. за лот. Багато це було чи мало? Тодішня міра ваги-лот, або 1/32 частину фунта, дорівнював 12,797 грама. Сьогодні поштовий тариф в ПНР за доставку простого листа всередині країни або в соціалістичні країни становить 1,5 злотих за 20 грамів. Щоб уявити собі цю різницю конкретніше, наведемо приклади. Так, понад 100 років тому, коли за лист вагою 12 грамів платили 10 коп., фунт білого хліба коштував 2 коп., пара яєць - 3 коп., а за 10 коп. можна було пообідати в дешевій закусочній.

 

2. Місцеві пошти

1. Грецький острів Самос в Егейському морі тривалий час випускав власні марки. Після поразки у війні з Росією в 1877-1878 рр.. Туреччина була змушена надати автономію деяким територіям, що входили до складу її імперії, на яких проживало нетурецьке населення. Автономію отримав і острів Самос, який надрукував тоді кілька марок, але внаслідок заперечень турецьких властей тільки дві з них надійшли в обіг. З 1912 р., коли було повалено турецьке іго, у обігу там знаходилися тимчасові марки з написом «Samos», а рік по тому, коли острів офіційно увійшов до складу Греції, на цих марках з'явилася надпечатка «Ellas» (Греція). Марки ці були в ходу до 1915 р. Слід зазначити, що в 1893-1900 рр.. в місті Ваті на цьому острові діяло французьке поштове відділення, яке випустило дев'ять французьких марок з надпечаткоюю «Vathy».

 

3. Пам'ятні та тематичні марки

1. Важко точно відповісти на це питання. Існують три гіпотези. Перша говорить, що найстарішим пам'ятним знаком поштової оплати була марка, що вийшла в 1871 р. в Перу з нагоди запуску в експлуатацію залізниці Ліма - Чаррільос-Кальяо. Така марка, на якій були зазначені ці назви і зображений паровоз, була дійсно випущена, однак противники цієї гіпотези вважають, що вона вийшла не з нагоди відкриття нової залізничної лінії, а для франкування поштових відправлень, що перевозяться по цій дорозі, а отже, її не можна розглядати як пам'ятну марку.
Згідно з другою гіпотезою першою пам'ятною маркою був знак поштової оплати, випущений в 1887 р. місцевою поштою Франкфурта-на-Майні з написом, що сповіщав про IX Всенімецький стрілецький турнір, який проходив в цей час у зазначеному місті.

 

4. Поштовий збір з доплатою на особливі цілі

1. Відразу ж після закінчення війни в 1945 р. в Угорщині вийшла серія марок з надпечаткою «Столітті» (Мир) і доплатою на користь народних училищ. Серія складалася з чотирьох марок, а доплата в три рази перевищувала номінальну вартість марки. Надпечатка була зроблена на чотирьох марках серії 1944 р.

2. В Об'єднаній Арабській Республіці (нині Єгипет) в 1963 р. була видана серія, що складалася з трьох марок, у тому числі двох трикутної форми з зображенням голуба з листом і колишніх поштових марок. У вартість марок входила доплата, яка становить половину номіналу і призначалася на підготовку в Каїрі в 1966 р. філателістичної виставки, приуроченої до сторіччя випуску перших єгипетських марок.

 

5. «Повітряний диліжанс»

1. Перші марки авіапошти були віддруковані і надійшли в обіг в Італії в травні 1917 р. На звичайних марках нагальної пошти було надпечатано: текст «Esperimento Posta Aerea» (пробна авіапошта), дата, а нижче траса «Torino-Roma, Roma-Torino», тому що саме на цій трасі проводилися пробні польоти поштових літаків. У червні того ж року в Італії була зроблена наступна спроба з використанням гідроплана для перевезення пошти на трасі Неаполь-Палермо і назад. З цієї нагоди була випущена чергова авіаційна марка, яка також стала передруком на марці нагальної пошти. Перші спеціальні авіаційні марки вийшли в США в травні 1918 р. у зв'язку з відкриттям авіалінії Вашингтон - Нью-Йорк - Філадельфія. Це були марки з номіналом 6; 16 і 24 цента із зображенням літака.

 

6. Надпечатки і передруки

1. У 1874 р. в Німеччині змінилася валюта: замість грошей і крейцерів з'явилися пфеніги і марки. У зв'язку з цим було вирішено зробити відповідні зміни на поштових марках. Так, на марці з номіналом 2 1/2 гроша була надпечатана великим шрифтом цифра «2 1/2», а на марці номіналом в 9 крейцерів - цифра «9». Однак назва нової валюти на марках не проставляється. Такі марки перебували в обігу недовго - через кілька місяців вийшли марки з номіналом в пфеніга.

2. Такі марки перебували в обігу в Польщі в 1918-1920 рр.. Вони з'явилися в такий спосіб: до 1918 р. на території, окупованій Німеччиною та названої Варшавським генерал-губернаторством, вживалися німецькі марки з символічним зображенням Німеччини та передруком «Gen.-Gouv. Warschau ».

 

7. Що означає ця емблема?

1. Відтворений тут знак називається «тугра». Він зображувався на перших поштових марках Туреччини в якості головного мотиву, а взагалі ставився на турецьких марках аж до першої світової війни. Тугра - державний герб, а також відбиток султанського друку, що вживалася при відправленні вихідної кореспонденції. З часом тугра стала символом не тільки султанських листів, але і всіх інших поштових відправлень, які підлягали доставці адресатам, не піддаючись огляду або знищення самовільними чиновниками. Знаком, що відносили листи або інші поштові відправлення до цієї категорії, служила в султанській Туреччині поштова марка, тому знак тугри і був перенесений на неї. Саудівська Аравія, яка під час першої світової війни відокремилася від Туреччини, користувалася знаком тугри на марках аж до 40-х років XX ст.

 

8. Хтось помилився ...

1. Мабуть, найбільш відомими серед філателістів славляться випущені в 1847 р. марки острова Маврикій з друкарською помилкою. Це були перші поштові марки цього острова, тодішньої англійської колонії. Їх планувалося випустити перед урочистим прийомом у губернатора для франкування запрошень. Виготовлення кліше було доручено місцевому ювеліру і граверу Джозефу Барнарду, французу за походженням. Замість напису «Post paid» (поштовий збір стягнуто) він вигравіював «Post Office» (поштове відділення). Помилку на віддрукованих марках помітили надто пізно, її не вдалося вже виправити, і значна частина тиражу, що складав всього 500 штук, була використана. Однак прославилася ця помилка вже значно пізніше: до сих пір вдалося відшукати лише 28 примірників «Маврикія» (марка з номіналом 1 пенні - помаранчева, а 2 пенси - синя). Це і є так званий «Блакитний Маврикій». Славі цих марок відповідає і їх ціна: в 1963 р. конверт з двома марками був проданий за 78 400 доларів.

 

9. Каталоги, виставки, річниці

1. Серед каталогів, що видаються німецькою мовою, найбільшою популярністю користуються каталог «Ліпся», що виходить в НДР, і каталог «Міхель», що випускається в ФРГ. «Міхель» завоював велику популярність серед європейських колекціонерів у період між першою і другою світовими війнами, але незабаром після 1945 р. поступився місцем деяким своїм конкурентам. Основна увага в каталозі «Міхель» приділяється точної класифікації та визначення поточних ринкових цін марок. Кілька інших принципів дотримуються видавці каталогу «Ліпсія». Поряд з ретельною класифікацією марок, їх розцінки трактуються по різному, проте  з великою гідністю «Ліпсі» є докладна інформація не тільки про філателістичні аспекти маркок, але також і про її зміст. Це цілком відповідає сучасним вимогам колекціонування, прагненню надати філателії пізнавальне і виховне значення. Обидва каталогу - «Липсия» і «Міхель» дають репродукції всіх марок.

 

10. У поштових марок також є свої святкові дати

1. Пропозиція відзначати День поштової марки було вперше висунуто на XI Конгресі Міжнародної федерації філателії (ФІП), який відбувся в Люксембурзі в 1935 р. Рекомендації цієї федерації, яка об'єднує добровільні спілки та асоціації філателістів різних країн, аж ніяк не були обов'язковими для поштових відомств. Тому до другої світової війни спеціальні емісії, присвячені Дню поштової марки, з'явилися лише у восьми країнах. До 1950 р. марки, що відзначають цю дату, були випущені вже в 15 країнах, а в даний час число держав, що видали цього роду марки, досягло 40.