Анонси випусків

- Анонс найближчих випусків

1. Найстарші, хоч і не перші

Перша поштова марка побачила світ в Англії в травні 1840 року. З тих пір пройшло не менше чверті століття, перш ніж маленький прямокутний клаптик паперу з надрукованим на ньому текстом придбав права громадянства в більшості країн і став засобом, значно полегшивши поштовий зв'язок. Перші, або вірніше найстаріші, марки окремих країн з'являлися в різний час і за різних обставин, а розміщений на них лаконічний текст містить чимало цікавих відомостей. Тому цікаво знати:

 

2. Місцеві пошти

Як правило, випуском поштових марок для даної території займаються офіційна державна влада, проте часом, особливо в умовах воєн і внутрішніх міжусобиць, марки видають інші установи, зазвичай місцева влада, в тому числі міська. Таке явище носить тимчасовий характер, задовольняючи конкретні потреби місцевого населення, однак нерідко служить також для інших цілей, які мають мало спільного з поштою. Тому поряд з офіційними державними марками в каталогах відображені різні місцеві емісії. Одні з них користуються загальним визнанням, інші є донині предметом дискусій і суперечок. Отже, спробуємо відповісти на наступні питання:

 

3. Пам'ятні та тематичні марки

Портрети правлячих монархів, герби, цифри, знову портрети монархів, герби, цифри ... Філателія була б дуже нудним заняттям і безсумнівно не отримала б такого широкого розповсюдження, якби не випускалися пам'ятні та тематичні марки! Сьогодні подібні серії складають основну частину листів емісій, але спочатку це були лише спроби, причому в 1895 р. в Англії навіть виникло товариство для боротьби з пам'ятними знаками. Про безуспішності його зусиль свідчить сам факт швидкого поширення цього роду марок саме починаючи з 1895 р. Згадаймо кілька цікавих подробиць, пов'язаних з пам'ятними і тематичними марками.

 

4. Поштовий збір з доплатою на особливі цілі

Існує чимало поштових марок, на яких крім їх номінальної вартості надрукований знак «+» і додаткова цифра. Це - марки з доплатою на особливі цілі: на допомогу жертвам стихійного лиха чи війни, на користь тієї чи іншої громадської чи благодійної організації. Хоча ще в кінці минулого століття емісія подібних марок викликала численні заперечення, число таких випусків стрімко зростало, особливо під час і після закінчення першої світової війни, коли саме життя диктувало необхідність різних філантропічних акцій. З часом випуски подібних марок в деяких країнах (Швейцарія, Нідерланди, Фінляндія) стали філателістичної традицією. Спробуємо відповісти на 10 наведених нижче питань, що стосуються таких марок з доплатою.

 

5. «Повітряний диліжанс»

В даний час значна частина внутрішніх і переважна частина міжнародних поштових відправлень доставляється літаками, які стають завдяки цьому свого роду «повітряними диліжансами». Авіапоштою пересилаються листи, на які наклеюються як спеціальні марки авіапошти, так і всякі інші марки. Однак у більшості країн збереглася традиція випускати спеціальні марки авіаційної пошти, що зародилася в часи перших спроб використання літаків для якнайшвидшої доставки пошти. Від цих загальних зауважень перейдемо до цікавих подробиць, які зуміємо, ймовірно, згадати самі. Отже, пропонуємо 10 питань.

 

6. Надпечатки і передруки

Коли повністю віддруковані і готові поштові марки залишають друкарню, вони не завжди з'являються у продажу на пошті в такому саме вигляді; часом вони піддаються надпечаткаv або передруковуванню. Надпечатка доповнює текст на поштовій марці, передрук - змінює його. Такі надпечатки і передруки виробляються з багатьох причин, наприклад: зміна поштового тарифу, інфляція, зміна валютної одиниці, зміна державного ладу, війна або окупація, а часом приводом служить просто якась акція чи незвичайна подія. Тому подумайте:

 

7. Що означає ця емблема?

На поштових марках є чимало умовних знаків, емблем. Іноді пояснення їх ми знаходимо на самій марці, рідше - ні; часом - це загальновідомі емблеми, наприклад п'ять олімпійських кілець або карта світу з двома оливковими гілками, що символізує ООН, а часом - більш важкі для відгадування емблеми, що вимагають роздумів. Нижче, як виняток, наводяться не поштові марки цілком, а тільки їх фрагменти, оскільки інша частина марки може містити повне рішення загадки. Отже, що означає ця емблема?

 

8. Хтось помилився ...

Поштова марка, як і всяке інше творіння людських рук, не може бути вбережено від помилок. Мало не з самого початку існування поштових марок з'являлися екземпляри з помилками, і це відбувається до цього дня. Іноді винуватцем помилки є гравер або художник, часом вона допускається при виготовленні кліше, або в процесі самого друкування. Таких випадковостей чимало. Звичайно, помилково віддрукованих марок значно більше, ніж це реєструють каталоги. Друкарні, які друкують поштові марки, працюють на справних апаратах технічного контролю, які не допускають випуску дефектних примірників, але трапляється, що й контроль дещо пропустять ... Отже, яка загальновідома помилка з'явилася на поштовій марці:

 

9. Каталоги, виставки, річниці

Перший каталог поштових марок з'явився в 1861 р., а нині важко уявити собі досвідченого колекціонера, zrbq не користується докладними каталогами. Існують також велика філателістична преса, Міжнародна Федерація філателії (ФІП), національні товариства філателістів. Проводяться широкі філателістичні заходи, в які втягуються поштові відомства окремих країн, здійснюються спеціальні випуски поштових марок і організовуються міжнародні виставки. Давайте перевіримо, що нам відомо про все це.

 

10. У поштових марок також є свої святкові дати

З тих пір як марки стали викликати інтерес, що виходить далеко за межі їх безпосередньої функції в якості знаків оплати поштового збору, не бракує й різного роду заходів, пов'язаних з філателією. Проводяться міжнародні конгреси і виставки, покази та зустрічі. Вже протягом кількох десятиліть поштові марки є об'єктами особливих святкових заходів, що влаштовуються багатьма країнами. Наведені питання стосуються двох найважливіших ювілейних дат: