Анонси випусків

- Анонс найближчих випусків

1. Найстарші, хоч і не перші

1. У кілька разів вище. Перша польська марка з'явилася в 1860 р. на території, що входила до складу царської Росії, і перебувала в обігу до 1865 р., коли в результаті репресій і обмежень, введених після придушення січневого повстання 1863 р., польські землі були позбавлені, зокрема, самоврядування в галузі поштового адміністрації. На цій марці був надрукований польською мовою її номінал, а вірніше тариф - 10 коп. за лот. Багато це було чи мало? Тодішня міра ваги-лот, або 1/32 частину фунта, дорівнював 12,797 грама. Сьогодні поштовий тариф в ПНР за доставку простого листа всередині країни або в соціалістичні країни становить 1,5 злотих за 20 грамів. Щоб уявити собі цю різницю конкретніше, наведемо приклади. Так, понад 100 років тому, коли за лист вагою 12 грамів платили 10 коп., фунт білого хліба коштував 2 коп., пара яєць - 3 коп., а за 10 коп. можна було пообідати в дешевій закусочній.

2. У той час (найстаріші австрійські марки вийшли в 1850 р.) до складу Австрійської імперії входило Ломбардо-Венеціанське королівство, що мало свою окрему валюту. Тому якщо для всієї Австрії випускалися марки з номіналом в крейцера, то на території Ломбардії і Венеції перебували в обігу аналогічні марки, але з номіналом в Чентезімо (1 крейцер дорівнював 5 Чентезімо). В результаті національно-визвольної боротьби італійців в 1859 р. від Австрії відокремилася Ломбардія, а в 1866 р. Венеція. З тих пір австрійська пошта перестала випускати поштові марки з номіналом в італійській валюті.

3. Це скорочення англійської назви «Pacific Steam Navigation Company» (Тихоокеанська пароплавна компанія). На перших марках, що вийшли в Перу (в 1857 р.), не було назви країни, що їх випускала або хоча б її державного герба. На них був лише зображений пароплав, зазначений тариф -1 реал за 1/2 унції ваги, поштового відправлення, яке пересилалось, що було дуже високою платою, - а в кутах марки містилося чотирибуквена скорочена назва Компанії: PSNC. Остання була тільки короткий час монополістом в області поштових перевезень в Перу, тому що вже в 1858 р. стала функціонувати державна пошта і вийшли марки з гербом Перу. У 1957 р., в ознаменування сторіччя першої перуанської марки, пошта випустила марку авіапошти з репродукцією першого знака поштової оплати із зазначеним скороченням.

1. Найстарші, хоч і не перші 1. Найстарші, хоч і не перші

4. В період появи перших марок Німеччина не представляла собою єдиної держави, і тому в окремих королівствах і герцогствах на німецьких землях марки почали випускати в різний час. Раніше всіх, в 1849 р., з'явилися марки в Королівстві Баварія номіналом від 1 до 18 крейцерів (1 гульден = 60 крейцерам). У наступному році марки з'явилися в Королівстві Ганновер (із зазначенням номіналу в хороших або срібних грошах), Королівстві Пруссія (в пфеніга), герцогстві Шлезвіг-Гольштейн (в шилінгах) і Королівстві Саксонія (в пфенігах). У 1851 р. випустили свої марки Баден і Вюртемберг, а слідом за ними інші німецькі держави. Перші марки з позначеним на них назвою Німецької імперії (Deutsche Reichspost) з'явилися лише в 1872 р. (через рік після об'єднання Німеччини).

5. На початку епохи поштових марок Італія також не була єдиною державою, а складалася з кількох окремих королівств і герцогств, а частина італійських земель перебувала у володінні Австрії. Хоча з кінця середньовіччя італійці займали провідне місце в організації поштового зв'язку (причому не тільки у своїй власній, а й в інших країнах), в емісії поштових марок вони не випередили інші країни. Перші марки на італійській території були випущені в Королівстві Сардинія і герцогстві Тоскана в 1851 р., а в наступному році вони з'явилися в герцогстві Парма і Модена, а також в Папському державі, яка володіла, зокрема, Римом. Неаполітанське королівство випустило перші марки лише в 1858 р., а інші італійські держави ще пізніше. Перші марки з назвою «Італія» вийшли в 1863 р.

6. На першій грецької марці, випущеній в 1861 р., зображена голова Гермеса - бога торгівлі, промисловості, транспорту, зв'язку і, звичайно, пошти. Наступні марки Греції також виходили з цим же малюнком аж до кінця XIX століття, за винятком олімпійської серії, виданої в 1896 р. У 1901 р. вийшла серія марок з «новим» зображенням - фігурою Гермеса на весь зріст.

7 Перші марки Мексики вийшли в 1856 р. з портретом національного героя Мігеля Ідальго-і-Костильов (1753-1811 рр..). Це був католицький священик, який керував народним повстанням індіанців і метисів проти колоніального панування Іспанії та пов'язаних з нею поміщиків-креолів (1810-1811 рр..). Ідальго був в 1811 р. розстріляний іспанцями, проте 10 років по тому розпочата їм боротьба принесла Мексиці незалежність.

8. На одній з перших марок герцогства Браун-швейг видніється суперечливе на перший погляд позначення номіналу: словами - «Drei Pfennig» (три пфеніга), а вище цифрами - «1/4». Це пояснюється тодішньою валютною системою Брауншвейга, а також деяких інших німецьких територій. Один талер становив 24 хороших або срібних гроша, а гріш, в свою чергу, дорівнював 12 пфенігам. Номінал вищевказаної марки складав 1/4 гроша, або 3 пфеніга. Цією маркою франкувалась місцева кореспонденція, а за кордон листи коштували один гріш.

9. На перших марках Панами, що вийшли в 1878 р., поряд з назвою Панами поміщений текст «Estados Unidos de Colombia» (Сполучені Штати Колумбії). Незалежна з 1821 р. Колумбія була федерацією штатів, одним з яких була Панама. У вісімдесятих роках, після адміністративної реформи в Колумбії, Панама стала одним з її департаментів. При самостійності Панами ніхто б і не подумав, якби не військові та економічні потреби США. Ця держава вже тривалий час вела переговори з урядом Колумбії про надання йому території для будівництва каналу, що з'єднує два океани і порти США на Атлантичному та Тихому океанах. Колумбія не погоджувалася укласти договір, який порушував її суверенітет (США наполягали на екстериторіальності зони майбутнього каналу), через що США знайшли інший шлях, а саме: організували і озброїли загони, що складалися з панамців, які за підтримки військово-морського флоту США відвоювали Панаму у Колумбії і проголосили її самостійною державою. Створена таким шляхом в 1903 р. Панама відразу ж підписала з США нав'язані їй договори. З 1904 р. вже почали виходити поряд з поштовими марками Панами також марки з англійської написом «Canal Zone» (зона каналу) і номіналом, спочатку панамським, а тепер в центах США.

10. На випущеній в 1851 р. першій датській марці букви RBS поряд з номіналом представляють собою скорочення слів «Rigsbank Skilling» (шилінги Державного банку). Метою цього було відрізнити дану валюту від талерів і шилінгів, що карбувалися в інших місцях і містили часом менша кількість срібла