Анонси випусків

- Анонс найближчих випусків

Каталог спеціальних та календарних художніх штемпелів пошти України 1992-2010. Автор-укладач: Галанзовський Л.О.

Каталог спеціальних та календарних художніх штемпелів пошти України 1992-2010 Каталог спеціальних та календарних художніх штемпелів пошти України 1992-2010

Серед філателістичної громадськості давно назріла думка про підготовку узагальненого довідника спеціальних та календарних художніх штемпелів пошти України. З кожним роком їх кількість і різноманітність збільшується, що на превеликий жаль має і негативні наслідки, це підробки і фальшивки, про що неодноразово повідомлялося у філателістичній пресі.

Метою підготовки даного каталогу є систематизація за спільною нумерацією всіх штемпелів для спецпогашення, які використовувала пошта України з 1.03.1992 року, тобто з дня виходу в обіг українських марок після проголошення Незалежності України.

Штемпелі розміщено в хронологічній послідовності дат функціонування або початку вживання. У випадку, коли з однією датою кілька штемпелів у різних місцях, розміщення зроблено таким чином: спочатку йдуть штемпелі, які діяли один день, потім штемпелі з двома датами (початку та закінчення гашення). Якщо дати штемпелів знову мають збіг, вони розміщені за абеткою областей, в яких вони вживалися.

Опис усіх поданих штемпелів має однакову структуру. Першим зазначається номер штемпеля. За ним - назва штемпеля (вона у більшості випусків є тотожньою основному написові на штемпелі) Коли штемпель присв'ячений відомій особі (персоні) дається коротка довідка про нього (неї). Потім подається стислий опис малюнка штемпеля та прізвище автора малюнка (коли це відомо). Далі йде дата або дати функціонування штемпеля, назва поштового відділення, вузла зв'язку чи поштамту, де його вживано, та колір відбитку (якщо він не чорний). Після цього подаються дані про розмір штемпеля, Для штемпелів "Перший день" наводиться його номер за нумерацією "Каталогу конвертів "Перший день". Для пам'ятних штемпелів, які вживалися як ШПД, хоча і не мали відповідних написів, це також відображається на цьому місці. А в кінці опису штемпеля подаються відомості про те, які марки, конверти чи картки використовувалися при погашенні. Крім цього у всіх штемпелів ШПД є напис "Перший день" українською та французькою мовами, але інформація про це вказана тільки на описі ШПД № 1. Оскільки часто-густо в перші роки використовували велику кількість немаркованих конвертів, у каталозі наводяться дані лише про випуски до цього погашення конвертів та карток на замовлення пошти. Як додаткова інформація до деяких штемпелів вказаний формат використаного конверта.

Для зручності розміщення штемпелів в каталозі виникла необхідність зменшення їх розмірів. Штемпелі зменшені приблизно на 30 відсотків, але це не змінило їх ідентичності оригіналу.