Анонси випусків

- Анонс найближчих випусків

Підробки в збиток пошти

Підробки в збиток поштиПідробка марок на шкоду пошті великих держав зустрічається вкрай рідко. Це вкрай важкий в організації кримінальний злочин. На відміну від підробки рідкісних марок, розрахованої на приватних осіб, фальсифікація діючих поштових марок дає вигоду дуже нескоро і вимагає налагодженого масового виробництва з можливістю підробки захисних знаків. Однак, незважаючи на всі складнощі, окремі випадки подібних махінацій все таки відбуваються.

 

ОПЕРАЦІЯ «ФОНДОВА БІРЖА»

Під такою назвою ввійшла в історію філателії велика афера з фальшивими марками на шкоду британської пошти. Було підроблено величезну кількість, англійських зелених марок номіналом в 1 шилінг, що випускалися в 1872-1873 рр.. Номінал цих марок був занадто високий для листів. Їх переважно вживали для оплати телеграм. Телеграма з 20 слів оплачувалася в 1 шилінг. Оплата підтверджувалася наклеюванням на звороті телеграфного бланку марки на відповідну суму. Потім пошта зберігала кілька років бланки відісланих телеграм і, врешті-решт, передавала їх паперовій фабриці як макулатуру на переробку.

Минуло майже 25 років. Одного разу якийсь службовець паперової фабрики порушив припис і продав марочному торговцю частину Підробки в збиток пошти Підробки в збиток пошти

телеграфних бланків з макулатури. Торговець старанно відмив зі зворотного боку бланків марки і став продавати їх філателістам. І тут з'ясувалося, що марки фальшиві. Від справжніх вони відрізнялися відсутністю водяного знака і деякими іншими ознаками.

Пошта зайнялася розслідуванням і встановила, що всі фальшиві марки відправлялися з одного місця - з Лондонської фондової біржі. Звідси біржові маклери посилали дуже багато телеграм з терміновими повідомленнями. Клеїти поштові марки вони довіряли поштовому чиновнику, найчастіше сплачуючи за марку 1 шилінг. Вдалося встановити, що така процедура тривала кілька років і пошті було завдано збитків в 50 тисяч фунтів стерлінгів. За документами визначили, хто в ті роки працював у поштовому вікні біржі. У 1898 р., коли афера розкрилася, цей чиновник уже давно був на пенсії. Суд відмовився розглядати справу, оскільки пошта могла довести лише, що він продавав ці марки, але не мала жодних доказів, що саме він їх підробляв.

АФЕРА ВСЕРОСІЙСЬКОГО МАСШТАБУ

У першому десятилітті XX в. в Росії розгорнув енергійну «діяльність» своєрідний трест фальсифікаторів. Це була широко розгалужена організація, що мала своїх людей серед чиновників Петербурзького, Московського, Київського, Варшавського та багатьох інших поштамтів і поштових контор, серед власників дріб'язкових крамниць і великих марочних торговців. Аферисти скуповували величезну кількість гашених марок і відправляли їх у свій центр, який перебував у Варшаві. Тут працювали дві підпільні фабрики, на яких працювали 23 працівники. З погашених марок змивалися бруд і старий клей. Потім особливим хімічним складом відділявся відбиток штемпеля. До речі, виявити рецепт складу поліції не вдалося, він був спритно знищений під час нальоту поліції на фабрику.

Очищені від штемпелів марки сортували. Марки з дефектами (з одним або кількома відсутніми зубцями, «тонкими» місцями) наклеювали на конверти, листівки, листи паперу, гасили через своїх людей на поштамтах справжніми штемпелями і через свою торговельну мережу продавали філателістам. «Чисті» марки в доброму стані забезпечувалися новим клеєм і в пакетах по 1000 шт. розсилалися своїм людям на поштамтах, звідки вони потрапляли і в підлеглі поштамту поштові контори. Частина «оновлених» марок відправлялася філателістичним торговцям інших країн.

На слід цієї організації поліція напала випадково. Московський поліцейський, що захоплювався філателією, купив в дріб'язковій крамниці кілька марок самого поширеного в той час 7-копійчаного номіналу для наклеювання на листи. Удома, уважно розглядаючи під лупою своє придбання, він виявив на марках дрібні чорні крапки - сліди відділеного штемпеля і крапельки застиглого між зубцями клею. Поліція почала розмотувати клубок, фальсифікатори та їх співучасники були заарештовані.

Близько трьох років тривало слідство у цій справі. За час слідства двоє обвинувачених померли, двом іншим вдалося сховатися, а решта 18 чоловік в березні 1911 р. стали перед судом. Експерти оцінили вартість марок, вдруге пущених фальсифікаторами в обіг, сумою у 300 тисяч золотих рублів. Газети того часу писали, що шахраї «оновили» близько 200 млн. марок.

Суд тривав п'ять днів, 11 обвинувачених були засуджені до різних термінів тюремного ув'язнення. Тристатисячний позов скарбниці було задоволено в половинному розмірі за рахунок конфіскації майна ряду засуджених та стягнення з інших визначених сум.

ВИНАХІДНИК із Кельнської В'ЯЗНИЦІ

У тому, що винахід було зроблено в тюремній камері, немає нічого дивного, історія знає такі приклади. Природно й те, що винахідник намагається впровадити своє дітище у виробництво і розраховує отримати не тільки моральне задоволення, а й матеріальну винагороду. Але в історії, про яку піде мова, все навпаки: спритник вирішив заробити на відмові від застосування свого винаходу.

У 1978 р. якийсь Лауенштейн, відбуваючи покарання у в'язниці західнонімецького міста Кельна, винайшов спеціальну пасту, за допомогою якої можна знімати відбиток штемпеля з погашених марок. Очищені таким способом марки виглядали як нові, і їх знову можна було клеїти на листи. Коли скінчився термін ув'язнення, Лауенштейн порадився зі своїм адвокатом і запропонував свій винахід міністерству пошт ФРН за солідну суму в 100 тисяч західнонімецьких марок. Обгрунтовуючи такий гонорар, він вказував на те, що, якщо його пропозиція не буде прийнята і паста буде запущена у виробництво, пошта понесе мільйонні збитки. Тому пошті вигідніше відкупитися і поховати небезпечний винахід. Для переконливості перед відповідними чиновниками міністерства було продемонстровано дію пасти. Висновок експертів про бездоганність дії пасти було направлено в поліцію. «Винахідник» знову опинився на лаві підсудних. Прокурор звинуватив його в шантажі, вказуючи, що підсудний вимагав гроші у держави. Як повідомляла лондонська газета «Санді Таймс», суд визнав обвинуваченого винним, але, враховуючи його «добрі спонукання і те, що він керувався порадою юриста і нині розкаюється в своїх діях», суд визнав можливим не позбавляти його волі. Невдалий винахідник клятвено запевнив суд, що назавжди забуде склад пасти.

З ТЕХНІКОЮ НЕ ЖАРТУЮТЬ!

Підробки в збиток поштиУ 1980 р. у ФРН власник друкарні замовив своєму колезі надрукувати марки за запропонованим зразком. Замовлення було виконано на високому технічному рівні. Замовник отримав неперфоровані марки на суму понад 50 тисяч західнонімецьких марок. Потім вже у власній друкарні марки були перфоровані. Фальшиві марки, наклеєні на тисячу ділових листів замовника, благополучно пройшли пошту, «заощадивши» йому поштові витрати. Однак з другою партією листів сталася осічка: фальсифікатора підвело незнання особливостей сучасної техніки поштового зв'язку.

Справа в тому, що для обробки великої кількості кореспонденції пошта тепер застосовує різні машини. Зокрема, штемпель, що гасить марки на листах, рідко ставиться вручну, а частіше на штемпелювальній машині. Вона має спеціальний пристрій для пошуку марки на конверті, якщо треба, перевертає конверт так, щоб марка потрапила під штемпель. Для того, щоб машина могла «побачити» марку, останні випускаються з різними люмінесцентними добавками; в деяких країнах на марки в процесі друкування наносяться фосфорні, графітові та інші смужки, рисочки і т. д. У ФРН марки друкуються на спеціальному папері з люмінофорами. Цього не врахував фальсифікатор.

Ліцевально-штемпелюювальна машина чітко зреагувала вже при обробці першої партії листів з фальшивими марками: вона їх не проштемпелювала, а відкинула. Але оператор, бачачи на конвертах марки, визнав, що машина несправна, і проштемпелював листи вручну.

Через кілька днів, коли машина знову відкинула тепер вже другу партію листів з марками, оператор запідозрив недобре і викликав фахівців. Роботу машини перевірили найретельнішим чином. Вона справно штемпелювала всі листи з марками, але вперто відмовлялася наносити штемпель на листи лише однієї фірми. Марки на листах виявилися надрукованими на папері без люмінофорів. Поліція виявила у власника фірми великі запаси цих фальшивих марок. Так розумна машина викрила шахрая і привела його на лаву підсудних.

НЕБЕЗПЕЧНА ПІДРОБКА

У 1977 р. в Італії було виявлено багато фальшивих марок стандартних випусків. Крім шкоди поштІ ці підробки завдавали шкоди і здоров'ю людей. Фальсифікатори, самі того не знаючи, використовували для гумування марок клей, який при зволоженні виділяв речовини, що викликали серйозні отруєння у людей, які мали звичку змочувати клейовий шар за допомогою власної слюни. Перші випадки серйозних отруєнь були зареєстровані в 1975-1976 рр.., Проте встановити джерело отруєнь ніяк не вдавалося. Лише в 1977 р., коли в Мілані поліція виявила і конфіскувала десятки тисяч фальшивих марок, вдалося з'ясувати, що саме їх клей викликав захворювання. Щоб запобігти можливому повторенню випадків отруєння розпроданими фальшивими марками, італійська пошта вилучила з обігу справжні стандартні марки тих номіналів, які виготовлялися фальсифікаторами.