Анонси випусків

- Анонс найближчих випусків

Про майбутнє сувенірних конвертів і безномінальних карток

Про майбутнє сувенірних конвертів і безномінальних карток Про майбутнє сувенірних конвертів і безномінальних карток

В жовтні 2006 року під час проведення X національної філателістичної виставки у місті Львів відбулася моя розмова з головою жюри Всеволодом Фурманом з приводу включення в виставковий експонат цілісток у вигляді сувенірних конвертів, які пройшли реальну пошту. Всеволод Наумович виказав повне несприняття цих речей в виставковому експонаті. їх використання призводить до зниження сумарної кількості балів за експозицію, яка приймає участь у виставці. Формально п. Фурман правий, якщо керуватися суто регламентом FIP. Але...

Ця розмова залишилася в моїй пам'яті і було велике бажання знайти вагомі аргументи за включення подібних цілісток в виставковий експонат. Ідея роздумів на цю тему довго „ літала у повітрі". Неодноразово точилися запеклі дискусії з колегами як в Україні, так і за кордоном. І ось напередодні XI національної філателістичної виставки у Чернівцях народилися ці роздуми.

Свого часу, коли я тільки робив перші кроки в філателії в 60-70 роки, омріяним моїм бажанням було налагодити такий філателістичний обмін, щоб отримувати велику кількість конвертів з великою кількістю марок на них з різних країн, які пройшли реальну пошту. Тому для відповідей за кордон я завжди одночасно готував до 20-ти конвертів, на яких сюжети марок співпадали з малюнком на конверті. Тобто, вже тоді я займався підготовкою цілісток і, на мою думку, це зіграло вирішальну роль в подальшому моєму захоплені філателією практично на все життя. Я вважаю, що це буде мати велике значення при залученні до філателії молодих людей і школярів, які в майбутньому приймуть від нас естафету колекціювання. А ми повинні думати про нашу зміну вже зараз, бо не має ніякого секрету, що існують великі проблеми з дитячою і молодіжною філателією. Підтвердженням того, що ми знаходимось на вірному шляху, була розповідь мого знайомого. По запрошенню він поїхав у Францію і, коли був у Парижі, відвідав так званий „блошиний ринок". Там він побачив у одного продавця декілька конвертів, які пройшли почту з СРСР. Коли він спитав про вартість одного конверта, то ціна цілісток була дуже несподіваною, бо дорівнювала 20,0 $ USA.

Ось чому всі ці проблеми завжди мене дуже хвилювали і хвилюють. Я завжди вважав, що майбутнє української філателії буде забезпечене в разі її, практично, повної доступності. Щоб нею змогли займатися молоді люди з невисокими статками, що зараз практично неможливо в зв'язку з надмірно великою вартістю філателістичних матеріалів. А мої зусилля при підготовці виставкового експонату я завжди концентрував на тому, щоб показати, як за допомогою доступних недорогих філателістичних речей розкрити тему і досягти головної мети колекціонера.

Про майбутнє сувенірних конвертів і безномінальних карток Про майбутнє сувенірних конвертів і безномінальних карток

Тому, не дивно, що тема цілісток у вигляді сувенірних конвертів, які пройшли реальну пошту, завжди мала для мене велику зацікавленість.

Вже багато років, тільки про безномінальні картки, триває подібна полеміка на шпальтах польського часопису „Filatelista".

Мова йде ось про що. Кожен має право збирати все, що для себе придумає. Але, якщо він вступає в товариство колекціонерів, то й повинен при підготовці виставкового експонату керуватися регламентом. Ці правила визначають вид і кількість матеріалів, які повинні входити до складу експонату. В регламенті FIP відзначається загальний регламент оцінки виставкових матеріалів на виставках під патронатом FIP. А саме, - „Відповідний філателістичний матеріал, це такий матеріал, котрий був надрукований, а необхідність друкування і підготовка планувалися заздалегідь, був використаний чи планувалося його використання, як важливого знаку поштової оплати з метою засилки кореспонденції"".

Про майбутнє сувенірних конвертів і безномінальних карток Про майбутнє сувенірних конвертів і безномінальних карток

Саме так розглядає цілістку регламентуючий документ про порядок оцінки експоната тематичної філателії, який затверджений FIP в 2000 році. Ось дослівно що там говориться, - „відповідний поштово-філателістичний матеріал, це такий, який був використаний, чи був потрібен для сплати пересилання".

Підкреслюється вирішальний аспект, кваліфікуючий предмет філателістичного колекціонування — оплата пересилання.

Як же можливо розглядати цілістки у вигляді сувенірних конвертів, які пройшли реальну пошту, чи безномінальні картки, які теж пройшли реальну пошту? Ось що ми знаходимо в „Енциклопедії філателістики", де вказується, що „цілістка - це поштовий друк з надрукованим на ньому знаком поштової оплати" і в подальшому... „поштовий друк, без надрукованого на ньому знаку поштової оплати, є поштовим формуляром, з доклеєним знаком поштової оплати зараховується до розряду поштової цілістки".

Тобто, і сувенірний конверт без знаку поштової оплати і безномінальна картка є нічим іншим, як поштовий формуляр, а, якщо пройшли реальну пошту - цілістками.

Про майбутнє сувенірних конвертів і безномінальних карток Про майбутнє сувенірних конвертів і безномінальних карток

В „Енциклопедії філателістики" є ще одне визначення - „формуляр картковий - поштова картка без надрукованого знаку поштової оплати з місцем для повідомлення та адресної сітки, іноді з ілюстрацією; якщо видавець чи замовлення Пошти - поштовий, який продається звичайним клієнтам з вихідними даними тиражу".

Після того, як ми розібралися, що таке сувенірний конверт чи безномінальна картка, треба вирішувати, чи збирати ці речі, чи можна їх використовувати при підготовці експозиції?

Збирати можливо все: непоштові випуски, псевдо-філателістичні речі, що приносять задоволення збирачеві. Тема цілістки повинна відповідати найменуванню експозиції. Дійсно, якщо колекціонер хоче бути експонентом, то він повинен керуватися регламентуючими документами.

Спеціальний регламент оцінки тематичних експонатів на виставках під патронатом FIP вимагає повного узгодження з принципами поштової філателістики і відсилає нас до вище названих відповідних філателістичних матеріалів. Формальний бік справи вказує, що сувенірні конверти та безномінальні картки не є бажаним матеріалом, котрий може найти місце в тематичних експонатах. Разом з тим, по своєму тематичному значенню ілюстрацій та надписів - може бути предметом колекціонування.

Про майбутнє сувенірних конвертів і безномінальних карток Про майбутнє сувенірних конвертів і безномінальних карток

Можливо, треба розглянути чи ініціювати внесення змін до регламенту і дозволити використовувати в виставкових експонатах сувенірні конверти та безномінальні картки, які пройшли реальну пошту, в класі цілісток. Таке рішення є дискусійним, але має право на життя.

Потрібно також зазначити, що це питання, особливо в визначенні термінів, в регламентуючих документах FIP постійно зазнавало змін. Декілька років тому сувенірний конверт та безномінальна картка однозначно визначалися, як небажаний філателістичний матеріал та не являють собою, у разі, якщо не пройшли реальну пошту, цілістками. Зараз, по „Спеціальному регламенту оцінки експонатів поштових цілісток на виставках під патронатом FIP" відзначено, - „ експонат поштових цілісток повинен обіймати логічний та згуртований збір поштових зразків, із яких кожен має службово-видрукований знак цінності чи малюнок, чи вказівку - надпис, що відбулася оплата визначеної вартості поштової плати". Тобто, з самого початку існувала домовленість, що є філателістична цінність й так було записано в регламентуючі документи, по яких і сувенірні конверти і безномінальні картки не являють собою філателістичну цінність, гідною включення в будь-якому експонаті поза відкритим класом, а, також, позаконкурсним.

Про майбутнє сувенірних конвертів і безномінальних карток Про майбутнє сувенірних конвертів і безномінальних карток

В останній час піднімаються голоси на захист сувенірних конвертів та безномінальних карток з метою визначення їх за повноцінний матеріал й каталогозування. Подібну роботу зараз проводить Чернігівський міський клуб колекціонерів. В найближчий час буде підготовлений каталог сувенірних конвертів, які видавалися Чернігівським міським клубом колекціонерів за весь період роботи.

Маю надію, що дана стаття викличе зацікавленість колег і хотілося б почути про їх точку зору на вище згадане питання.

Виказую велику подяку J.Ragankiewicz (м. Глухолази, Польща ) за допомогу в підготовці цього матеріалу.

10.09.2008 р., м. Чернігів, Олександр Алін